Door Drzwi zewnętrzne Drzwi zewnętrzne – jak wybrać odpowiedni model?

Drzwi zewnętrzne – jak wybrać odpowiedni model?

Drzwi zewnętrzne są wizytówką domu lub mieszkania. W odróżnieniu od drzwi wewnętrznych, które wybieramy głownie pod kątem estetyki, powinny być bezpieczne, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Nie bez znaczenia jest jednak także ich wygląd – ponadczasowa elegancja czy nowoczesne rozwiązania? Wybór należy do Ciebie.

Jaki materiał na drzwi zewnętrzne?

Jedną z istotnych kwestii, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych, jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Producenci drzwi oferują nam modele wykonane z plastiku, drewna, a także mocnego i trwałego aluminium. Drzwi aluminiowe to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na korzystnym stosunku wysokiej jakości i przystępnej ceny. Aluminium jest trwałe, odporne na odkształcenia, uszkodzenia i korozję. Drzwi wykonane z tego materiały mają świetny współczynnik przenikalności ciepła, a co za tym idzie – są wyjątkowo energooszczędne.

Alternatywą dla drzwi aluminiowych są modele wykonane z PCV – to lekkie tworzywo, które bardzo dobrze sprawdza się w domach szkieletowych i budynkach o prostej, minimalistycznej bryle. Drzwi z PCV są dźwiękochłonne, warto je wybierać, jeśli budynek znajduje się przy ruchliwej, hałaśliwej ulicy. Mają jednak swoje wady – w przypadku uszkodzenia trzeba je wymienić na nowe, raczej nie ma bowiem możliwości ich naprawy. Co więcej, są dosyć ograniczone, jeśli chodzi o estetykę i oryginalny design.

Osoby ceniące wysoką jakość wykonania, doskonałe parametry techniczne i naturalne materiały, mogą natomiast zdecydować się na drzwi wykonane z drewna. Są eleganckie, mocne, trwałe i wytrzymałe, mają świetne właściwości izolacyjne i akustyczne – wyciszają, nie powodują utraty ciepła, a przy tym doskonale się prezentują. Wśród drzwi wybranych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy klasycznej elegancji, jak i osoby, które poszukują nowoczesnych, designerskich drzwi zewnętrznych.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne, w odróżnieniu od wewnętrznych, powinny posiadać konstrukcję wyposażoną w zabezpieczenia antywłamaniowe. Drzwi wejściowe muszą być bowiem nie tylko eleganckie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale również na włamania, uszkodzenia i zniszczenia. W drzwiach zewnętrznych montowane są specjalne wzmocnienia konstrukcyjne, które utrudniają ich uszkodzeni. Posiadają metalowe zawiasy, które wsuwają się do ościeżnicy podczas zamykania. Zwykle mają również więcej zawiasów, co utrudnia ich zdjęcie. Jeśli drzwi wejściowe posiadają przeszklenia, konieczne jest, aby były wykonane ze wzmocnionego szkła, najlepiej z laminowaną szybą po zewnętrznej stronie. Takie przeszklenie jest praktycznie niemożliwe do wybicia.

Drzwi pełne czy z przeszkleniami?

Wybierając drzwi wejściowe, musimy również zdecydować, czy chcemy mieć model pełny czy z przeszkleniami. Mieszkańcy bloków raczej nie mają wyboru – muszą zdecydować się na pełne, zabudowane drzwi. W domach jednorodzinnych można natomiast zdecydować się na efektowne przeszklenia w kształcie kwadratu, prostokąta czy elipsy. Do wyboru mamy różne rodzaje szkła – przezroczyste, refleksyjne, matowe lub weneckie. Przeszklenia są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy doświetlić hol lub korytarz znajdujący się przy wejściu.

Dobór klamki do drzwi zewnętrznych

Podobnie jak cała konstrukcja drzwi zewnętrznych musi być zdecydowanie mocniejsza i trwalsza niż w przypadku drzwi wewnętrznych, tak samo klamki wymagają szczególnej uwagi. Warto dopasować je tak, aby stylistycznie współgrały z całym skrzydłem, a jednocześnie były mocne, solidne, odporne na uszkodzenia i obciążenia. Do wyboru mamy standardowe klamki naciskane, a także przekręcane gałki oraz konstrukcje łączące w sobie cechy klamki i gałki. Klamki zewnętrzne najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium z różnymi domieszkami. Jeśli zależy nam na estetyce i dekoracyjności, można pozwolić sobie na klamki mosiężne, które mogą mieć fantazyjne kształty i efektowne zdobienia. Taka klamka jest jednak najdroższym rozwiązaniem, a przy tym pasuje do klasycznej architektury. W połączeniu z nowoczesnymi, minimalistycznymi drzwiami nie będzie wyglądać dobrze.

Ważny prawidłowy montaż

Wybierając drzwi zewnętrzne należy pamiętać, że równie ważny jak ich wygląd, funkcjonalność czy zabezpieczenia antywłamaniowe jest prawidłowy montaż. Nawet najbardziej solidne i wysokiej jakości drzwi nie spełnią swojej funkcji, jeśli będą wadliwie zamontowane. Nawet drobne błędy w czasie prac montażowych mogą powodować rozszczelnienia, ucieczkę ciepła, niższą izolacyjność akustyczną i problemy z codziennym użytkowaniem drzwi. Jeśli drzwi zewnętrzne mają służyć w niezmienionym stanie przez długie lata i być prawdziwą wizytówką budynku, ich możnaż należy powierzyć profesjonalistom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *