Door Drzwi wewnętrzne Co warto wiedzieć o drzwiach wewnętrznych?

Co warto wiedzieć o drzwiach wewnętrznych?

Co warto wiedzieć o drzwiach wewnętrznych? post thumbnail image

Drzwi wewnętrzne znajdują się w praktycznie każdym domu czy mieszkaniu. Ich różnorodność sprawia, że można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz stylu wnętrza. W tym tekście dowiesz się, jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych i nie tylko. 

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne dostępne są w różnych rodzajach. Bardzo popularne są modele przylgowe. Powszechnie stosowane są one w domach i mieszkaniach. Drzwi wewnętrzne przylgowe cechują się tym, że ich skrzydło zamyka się i opiera na ościeżnicy. Instalowane są za pomocą zawiasów umożliwiających ich zamykanie oraz otwieranie. Dodatkowo wyróżniają się tym, że są stabilne i wytrzymałe – zapewniają solidne zamknięcie pomieszczenia. Drzwi tego rodzaju mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, MDF, sklejka lub tworzywa sztuczne. Oferują one również różnorodność stylów, wzorów i wykończeń, co pozwala dostosować je do estetyki konkretnego wnętrza mieszkalnego.

Nie mniejszą popularnością cieszą się drzwi wewnętrzne bezprzylgowe. Znane są one też jako modele przesuwne ukryte. Tego rodzaju drzwi stanowią idealne  rozwiązanie, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce. Modele wewnętrzne bezprzylgowe zamontowane są wewnątrz ściany i przesuwają się wzdłuż prowadnic. Ich konstrukcja pozwala na ukrycie ich wewnątrz ściany, gdy są otwarte, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Drzwi bezprzylgowe mogą być również przesuwane na zewnątrz ściany i mogą mieć różne wzory i wykończenia, dzięki czemu są bardzo popularnym wyborem. 

Koniecznie trzeba też wspomnieć o drzwiach wewnętrznych z ościeżnicą, które są popularnym wyborem zwłaszcza w nowych domach. Nierzadko wybierane są też w czasie remontów. Warto wiedzieć, że ościeżnica to rama instalowana w otworze drzwiowym, w której osadzone jest skrzydło drzwi. Modele z ościeżnicą mogą być nie tylko przylgowe, ale też bezprzylgowe, dzięki czemu stanowią bardzo popularne rozwiązanie. Można je podziwiać zwłaszcza w nowych domach i mieszkaniach. Ościeżnica przede wszystkim  stabilność i umożliwia precyzyjne osadzenie drzwi. Jest również łatwa do montażu, ponieważ można ją zamontować bezpośrednio w otworze drzwiowym.

Klamki i rozety

Montując drzwi w domu, trzeba też pamiętać o klamkach czy rozetach. To ważne elementy wykończenia. Dodają drzwiom stylu i funkcjonalności. W kwestii klamek warto wspomnieć zwłaszcza o modelach okrągłych, które są klasycznym wyborem. Pasują one do wielu różnych stylów wnętrzarskich. Tego rodzaju klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Warto wymienić przede wszystkim stal nierdzewną, drewno czy mosiądz. Zaletą klamek okrągłych jest ich estetyka oraz łatwość w obsłudze. 

Nie mniej popularne są klamki w kształcie dźwigni. Wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Dodatkowo mają ergonomiczny kształt, który ułatwia otwieranie i zamykanie drzwi. Klamki w kształcie dźwigni mogą być wykonane z różnych materiałów i dostępne są w różnych wykończeniach, aby pasować do stylu wnętrza.

Rozety to również ważne elementy, które są umieszczane wokół klamki. Dodają elegancji i stylu do drzwi wewnętrznych. Dostępne są ich różne wzory oraz style wykończenia. Najpopularniejsze są modele gładkie, kute czy wzorzyste. Warto dodać, że rozety mogą być zrobione z drewna, metalu oraz tworzywa sztucznego. Bardzo popularne są też rozety minimalistyczne. Jeżeli preferujesz prosty i nowoczesny wygląd, są one właściwym wyborem. Tego rodzaju rozety mają przeważnie minimalistyczne wzory i wykończenia, które doskonale wpasowują się w nowoczesne wnętrza, co jest celem wielu osób. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy